Themes - Twenty Twenty-Four - en to tr translation catalogue (290 entries)

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
tr: <em>Études</em> geçmişle sınırlı değil - dünyamızı bugün şekillendiren son teknoloji tasarımlara tutkulu bir ilgi duyuyoruz.

en: A collection of full page layouts.
tr: Tam sayfa düzenlerinden oluşan bir koleksiyon.

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
tr: Kiasma Müzesi'nde kavisli bir duvar boyunca bir rampa, Helsinki, Finlandiya

en: About
tr: Hakkında

en: About the author
tr: Yazar hakkında

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
tr: Darling Limanı, Sidney, Avustralya'da açılı bir çatının altında boş bir merdiven

en: Arrow icon
tr: Ok simgesi

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
tr: Ontario, Toronto, Kanada sanat galerisi

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
tr: Sayfalar

en: Building exterior in Toronto, Canada
tr: Toronto, Kanada'da bina cephesi

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
tr: Abone ol

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
tr: Abone ol

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
tr: Abone ol

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
tr: Hakkımızda

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
tr: Uygulamayı indir

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
tr: Nasıl çalışır

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
tr: Hakkımızda

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
tr: Yerinizi ayırtın

en: Careers
tr: Kariyer

en: Checkmark
tr: Onay işareti

[ctx: Color name]
en: Accent
tr: Aksan

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
tr: Aksan / Beş

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
tr: Aksan / Dört

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
tr: Aksan / Üç

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
tr: Aksan / İki

[ctx: Color name]
en: Base
tr: Temel

[ctx: Color name]
en: Base / 2
tr: Temel / 2

[ctx: Color name]
en: Base / Two
tr: Temel / İki

[ctx: Color name]
en: Contrast
tr: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
tr: Kontrast / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
tr: Kontrast / 3

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
tr: Kontrast / Üç

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
tr: Kontrast / İki

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Contact
tr: İletişim

en: Contact Us
tr: Bize ulaşın

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
tr: Études, mimari mükemmelliği yeniden tanımlamak için yaratıcılığı ve işlevselliği kusursuz bir şekilde birleştiren öncü bir firmadır.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
tr: Başlıksız sayfa

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
tr: Kenar çubuğu ile sayfa

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
tr: Geniş görsel ile sayfa

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
tr: Kenar çubuklu tekil

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
tr: Yarının manzarasına silinmez bir iz bırakmak.

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
tr: Yeniden canlandırılan sanat galerisi, Toronto'nun kültürel manzarasını yeniden tanımlamaya hazırlanıyor ve sanatsal ifadenin, topluluk katılımının ve mimari harikanın bir bağlantı noktası olarak hizmet ediyor. Genişletme ve yenileme projesi, Sanat Galerisi'nin zengin tarihine saygı duruşunda bulunurken geleceği de kucaklıyor ve galerinin bir ilham kaynağı olarak kalmasını sağlıyor.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
tr: Detaylara büyük bir titizlikle dikkat etme ve mükemmelliğe olan bağlılığımızla, içinde yaşayanların hayatlarına ilham veren, yükselten ve zenginleştiren alanlar yaratıyoruz.

en: Designed with %1$s
tr: %1$s ile tasarlandı

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
tr: Siyah ve pastel mavi

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
tr: Siyah ve pas

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
tr: Siyah ve adaçayı

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
tr: Siyah ve kumtaşı

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
tr: Siyah ve beyaz

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
tr: Koyu gri ve tarçın

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
tr: Koyu gri ve zeytin

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
tr: Koyu gri ve çelik

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
tr: Koyu gri ve ceviz

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
tr: Koyu gri ve beyaz

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
tr: Koyu pastan beje

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
tr: Turuncu ve beyaz

[ctx: Example email in site footer]
en: info@example.com
tr: info@ornek.com

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
tr: Aylık 20 özel <em>Etudes Makalesine</em> erişim.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
tr: Ayda 5 özel <em>Etudes Makalesine</em> erişim.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
tr: iOS ve Android için <em>Études</em> uygulamasına özel erişim

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
tr: iOS ve Android için <em>Études</em> uygulamasına özel erişim.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
tr: <em>Etudes Makalelerine</em> özel, sınırsız erişim.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
tr: Haftalık basılı sürüm

en: Financial apps for families
tr: Aileler için finansal uygulamalar

en: Follow
tr: Takip et

[ctx: Font family name]
en: System Sans-serif
tr: Sistem Sans-serif

[ctx: Font family name]
en: System Serif
tr: Sistem Serif

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
tr: Ekstra ekstra büyük

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
tr: Çok büyük

[ctx: Font size name]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: Font size name]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: Font size name]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
tr: Dikey gök mavisinden buza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
tr: Dikey abanozdan beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
tr: Dikey abanozdan samura

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
tr: Dikey sert bejden koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
tr: Dikey sert bejden ketene

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
tr: Dikey sert bejden beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
tr: Dikey sert tarçından koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
tr: Dikey sert abanozdan beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
tr: Dikey sert abanozdan samura

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
tr: Dikey sert buzdan gök mavisine

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
tr: Dikey sert mürekkepten buza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
tr: Dikey sert mürekkepten okyanusa

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
tr: Dikey sert naneden beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
tr: Dikey sert okyanustan buza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
tr: Dikey sert okyanustan kayrak taşına

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
tr: Dikey sert zeytinden koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
tr: Dikey sert kalaydan koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
tr: Dikey sert kalaydan beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
tr: Dikey sert pastan beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
tr: Dikey sert pastan beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
tr: Dikey sert samurdan beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
tr: Dikey sert samurdan gri-kahveye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
tr: Dikey sert adaçayından beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
tr: Dikey sert kumtaşından beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
tr: Dikey sert kayraktan buza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
tr: Dikey sert çelikten koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
tr: Dikey sert gri-kahveden beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
tr: Dikey şeffaf sert pastan beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
tr: Dikey sert cevizden koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
tr: Diket mürekkepten buza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
tr: Dikey mürekkepten okyanusa

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
tr: Dikey ketenden beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
tr: Dikey okyanustan buza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
tr: Dikey okyanustan kayrak taşına

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
tr: Dikey pastan beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
tr: Dikey samurdan beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
tr: Dikey kayraktan buza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
tr: Dikey yumuşak bej ila beyaz

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
tr: Dikey yumuşak tarçından koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
tr: Dikey yumuşak odundan koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
tr: Dikey yumuşak naneden beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
tr: Dikey yumuşak zeytinden koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
tr: Dikey yumuşak kalaydan koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
tr: Dikey yumuşak kalaydan beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
tr: Dikey yumuşak pastan beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
tr: Dikey yumuşak adaçayından beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
tr: Dikey yumuşak kumtaşından beyaza

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
tr: Dikey yumuşak çelikten koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
tr: Dikey yumuşak cevizden koyu griye

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
tr: Dikey gri-kahveden beje

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
tr: Dikey transparan pastan beje

en: Green staircase at Western University, London, Canada
tr: Western Universitesi, Londra, Kanada'daki yeşil merdivenler

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
tr: Sayfa bulunamadı

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
tr: SSS

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
tr: Mekan yaratma tutkusu

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
tr: Yenilik ve sürdürülebilirliğe bağlılık

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
tr: Études, kapsamlı danışmanlık, yönetim, tasarım ve araştırma çözümleri sunar. Her mimari girişim, geleceği şekillendirme fırsatıdır.

en: History
tr: Tarihçe

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
tr: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri

en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
tr: Finans, yönetim ve ekonomi konularında yazılar yazıyorum, kitabım "%1$s" şu anda satışta.

[ctx: Initials for ´please respond´]
en: RSVP
tr: LCV

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
tr: Ben <em>Leia Acosta</em>, hayatın geçici güzelliğini yakalayarak ilham bulan tutkulu bir fotoğrafçıyım.

en: Keep up, get in touch.
tr: Takipte kalın, iletişime geçin.

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
tr: Sonraki:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
tr: Önceki:

en: Latest inflation report
tr: Son enflasyon raporu

en: Links I found useful and wanted to share.
tr: İşe yarar bulduğum ve paylaşmak istediğim bağlantılar.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
tr: İçerik bulunamadı.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
tr: Aradığınız sayfa mevcut değil veya taşınmış. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak arama yapmayı deneyin.

en: Money Studies
tr: Para çalışmaları

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
tr: Fiyatlandırma Tablosu

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
tr: LCV açılış sayfası

[ctx: Name of RSVP pattern]
en: RSVP
tr: LCV

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
tr: Ekip üyeleri

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
tr: Görüş kaynağı

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
tr: SSS

[ctx: Pattern title]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
tr: Blog arşiv şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
tr: Blog ana sayfası

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
tr: Blog ana sayfası şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
tr: Blog dizini şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
tr: Blog arama şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Business home
tr: İşletme ana sayfası

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
tr: İşletme ana sayfası şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
tr: Sağda görsel ile harekete geçirici mesaj

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
tr: Ortalanmış harekete geçirici mesaj

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
tr: Ortalanmış ifade

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
tr: Ortalanmış ifade, küçük

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
tr: Ortalanmış görüş

[ctx: Pattern title]
en: Comments
tr: Yorumlar

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
tr: SSS

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
tr: Özellik tablosu, 3 sütunlu

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
tr: Ortalanmış logo ve dolaşım menüsü ile alt kısım

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
tr: Kolofonlu alt kısım, 3 sütun

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
tr: Kolofonlu alt kısım, 4 sütun

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
tr: Tam ekran görsel

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
tr: İlk yazıyı çöne çıkartan yazı ızgarası, 2 sütun

[ctx: Pattern title]
en: Hero
tr: Manşet

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
tr: Görselsiz yazı listesi, 1 sütun

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
tr: Yazı listesi, 1 sütun

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
tr: Yazı listesi, 3 sütun

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
tr: Bülten açılışı

[ctx: Pattern title]
en: No results
tr: Sonuç yok

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
tr: Dağınık galeri, 2 sütunlu

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
tr: Dağınık galeri, 3 sütunlu

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
tr: Dağınık galeri, 4 sütunlu

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
tr: Sadece öne çıkan görsel ile dağınık yazılar, 4 sütunlu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
tr: Portföy arşiv şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
tr: Portföy manşet alanı

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
tr: Portföy ana sayfası görsel galerisi

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
tr: Yazı öne çıkan görselleri içeren portföy ana sayfası şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
tr: Öne çıkan görseller ile portföy ana sayfası

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
tr: Portföy dizini şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
tr: Portföy projesi genel görünümü

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
tr: Portföy arama şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
tr: Portföy tekil yazı şablonu

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
tr: Yazı meta bilgisi

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
tr: Sadece öne çıkan görseli olan yazılar, 3 sütun

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
tr: Fiyatlandırma

[ctx: Pattern title]
en: Project description
tr: Proje açıklaması

[ctx: Pattern title]
en: Project details
tr: Proje detayları

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
tr: Proje yerleşimi

[ctx: Pattern title]
en: RSVP
tr: LCV

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
tr: LCV açılış

[ctx: Pattern title]
en: Search
tr: Ara

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
tr: Solda resimle birlikte hizmetler harekete geçirici mesajı

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
tr: Ekip üyeleri, 4 sütun

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
tr: Alternatif görseller içeren metin

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
tr: Başlık metni ve düğme sol tarafta, resim sağ tarafta

en: Pill
tr: Hap

en: Popular Categories
tr: Popüler kategoriler

en: Posts
tr: Yazılar

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
tr: yazar:

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
tr: kategori:

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik politikası

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
tr: Şubat 2025'teki Études Arch Zirvesi ile hayal gücü ve uzmanlığın birleşimini deneyimleyin.

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
tr: Hizmetlerimiz

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
tr: Études Mimari Çözümler ile hayal gücü ve uzmanlığın birleşimini deneyimleyin.

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
tr: Üye ol

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
tr: Her projenin farklı ihtiyaçlarına göre uyarlayabileceğiniz esnek seçenekler sunuyoruz.

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
tr: Etrafımızdaki dünyayı zenginleştiren mimari dönüşümlerin katalizörü olan Études ile hayal gücü ve uzmanlığın birleşimini deneyimleyin.

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
tr: Bu dönüştürücü proje, galerinin zengin kültürel mirasını korurken altyapısını, erişilebilirliğini ve sergi alanlarını geliştirmeyi amaçlıyor.

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
tr: Kapsamlı profesyonel ekibimiz, deneyimli mimarlardan ünlü mühendislere kadar geniş bir gruba hitap etmektedir.

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
tr: Études Mimari Çözümler ile hayal gücü ve uzmanlığın birleşimini deneyimleyin.

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
tr: Uygulama erişimi

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
tr: Müşavirlik

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
tr: Sürekli destek

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
tr: Proje yönetimi

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
tr: Yenileme ve restorasyon

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
tr: Mimari çözümler

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
tr: Études Architect uygulamasıyla mimari yolculuğunuzu geliştirin.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
tr: Études Bülteni

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
tr: Bir dizi kaynak

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
tr: Hizmetlerimiz

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
tr: Ücretsiz

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
tr: Uzman

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
tr: Ekibimizle tanışın

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
tr: Uzman

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
tr: Proje boyunca işletmenize rehberlik

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
tr: Études mimar uygulaması

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
tr: Düşünce provokasyonu yaratan makaleler dünyası.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
tr: Mimarlığı göklere çıkaran vaka çalışmaları.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
tr: Diğer mimarlarla işbirliği yapın.

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
tr: Tasarım iç görülerine özel erişim.

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
tr: Mimarlık dünyasını deneyimleyin.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
tr: Projelerinizi tanıtın.

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
tr: 0$

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
tr: 12$

[ctx: Sample price for the third pricing level]
en: $28
tr: 28$

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
tr: Mimar

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
tr: Mühendislik yöneticisi

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
tr: Kurucu, CEO & Mimar

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
tr: Proje yöneticisi

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
tr: Kapsamlı profesyonel hizmet yelpazemiz, ev sahiplerinden ticari geliştiricilere kadar geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyor.

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
tr: Üye ol

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
tr: Bilmeniz gereken her şeyle güncel kalın.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
tr: 900+ aboneye siz de katılın

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
tr: 1. Études aracılığıyla, mimari sınırları yeniden tanımlamayı ve yapısal çevrede silinmez bir iz bırakan yeni bir tasarım mükemmelliği çağını başlatmayı amaçlıyoruz.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
tr: 2. Sanatçılığı öven vaka çalışmaları merakı körükleyebilir ve ilhamı ateşleyebilir.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
tr: Kapsamlı profesyonel hizmet paketimiz, ev sahiplerinden ticari geliştiricilere kadar çok çeşitli müşterilere hitap etmektedir. Yenilik ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığıyla Études, mimari hayalleri dikkat çekici gerçek yapılara dönüştüren köprüdür.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
tr: Sanat galerisi — Genel görünüm

en: Search the website
tr: Web sitesinde ara

en: Social
tr: Sosyal

en: Social Media
tr: Sosyal medya

[ctx: Style variation name]
en: Ember
tr: Kor

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
tr: Fosil

[ctx: Style variation name]
en: Ice
tr: Buz

[ctx: Style variation name]
en: Maelstrom
tr: Girdap

[ctx: Style variation name]
en: Mint
tr: Nane

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
tr: Oniks

[ctx: Style variation name]
en: Rust
tr: Pas

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
tr: Kapsamlı profesyonel hizmet paketimiz, ev sahiplerinden ticari geliştiricilere kadar çok çeşitli müşterilere hitap etmektedir.

en: Team
tr: Ekip

[ctx: Template part name]
en: Footer
tr: Alt kısım

[ctx: Template part name]
en: Header
tr: Üst kısım

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
tr: Yazı meta bilgileri

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

en: Terms and Conditions
tr: Şartlar ve koşullar

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
tr: Études bizi binlerce saatlik çalışmadan kurtardı ve mümkün olduğunu asla düşünmediğimiz içgörülerin kilidini açtı.

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
tr: Canlandırılmış sanat galerisi, kültürel manzarayı yeniden tanımlıyor.

en: Tourist taking photo of a building
tr: Bir binanın fotoğrafını çeken turist

en: Twenty Twenty-Four
tr: Yirmi Yirmi-Dört

en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
tr: Yirmi Yirmi-Dört esnek, çok yönlü ve her web sitesine uygulanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bir işletmeyi tanıtmak, blog ve yazı yazmak veya çalışmaları sergilemek gibi farklı ihtiyaçlara göre uyarlanabilen bir şablon ve model koleksiyonudur. Renk ve tipografide yalnızca birkaç ayarlamayla çok sayıda olasılık ortaya çıkar. Yirmi Yirmi-Dört, site oluşturma sürecini hızlandırmaya yardımcı olmak için biçem çeşitleri ve tam sayfa tasarımlar ile birlikte gelir, site düzenleyiciyle tamamen uyumludur ve WordPress 6.4'te sunulan yeni tasarım araçlarından yararlanır.

en: Useful Links
tr: İşe yarar bağlantılar

en: Watch, Read, Listen
tr: İzle, oku, dinle

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
tr: Dresden, Almanya'dan beyaz soyut geometrik sanat eserleri

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
tr: Nürnberg, Almanya'daki bir binanın pencereleri

en: With arrow
tr: Ok ile

en: With asterisk
tr: Yıldız işareti ile

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
tr: Bültene abone olun ve topluluğumuzla bağlantıda kalın

[ctx: search button text]
en: Search
tr: Ara

[ctx: search form label]
en: Search
tr: Ara

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
tr: Ara...

en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
